A lengyelek máris belehúznak a zárolt uniós pénzek feloldásába

A lengyelek máris belehúznak a zárolt uniós pénzek feloldásába

Varsó minél gyorsabban szeretné teljesíteni az uniós helyreállítási eszközök kifizetését lehetővé tevő feltételeket - jelentette ki Adam Bodnar új lengyel igazságügyi miniszter szerdán Varsóban, a Vera Jourovával, az Európai Bizottság (EB) alelnökével közös sajtókonferencián.

350 milliárd euró a tét - ehhez azonban új szemlélet kell

350 milliárd euró a tét - ehhez azonban új szemlélet kell

A közvetlen források aránya jelentősen növekedett az uniós támogatási rendszerben, amely ráadásul új pályázati gondolkodást, új szemléletmódot követel meg a gazdasági szereplőktől. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezetője az Alapvetésben, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjében arról beszélt, milyen segítséget tudnak nyújtani a pályázóknak a forrásokért folytatott versengésben.

Így nyúlt bele az állam az inflációkövető állampapírba

Így nyúlt bele az állam az inflációkövető állampapírba

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy változnak a Prémium Magyar Állampapír feltételei, így november 29-től jelentősen rosszabb feltételekkel adhatunk kölcsön az államnak pénzt, mint jelenleg. Ezzel kapcsolatban vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio pénzügyi elemzője. Adásunk második részében arról volt szó, hogy az Európai Bizottság csütörtöki döntése alapján Magyarország hozzáférhet viszonylag nagy mennyiségű EU-s forráshoz, pedig a jogállamisági eljárással kapcsolatban még nincs hivatalos előrelépésről szó – erről Szabó Dánielt, lapunk EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük.

Kiderült, mi lesz az egyik kérdés a nemzeti konzultáción

Kiderült, mi lesz az egyik kérdés a nemzeti konzultáción

A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára nemrég egy Facebook-posztban közölte, hogy Ukrajna EU-csatlakozásáról is lesz kérdés a következő nemzeti konzultáción.

Nem lesz politikai alku a magyar EU-s pénzekről

Nem lesz politikai alku a magyar EU-s pénzekről

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy mikor juthat végre európai uniós forrásokhoz Magyarország, és hogy inkább szakmai vagy politikai megállapodás látszik-e a horizonton. A témával kapcsolatban Szabó Dániel, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy könnyen megkerülhető az a korlátozás az állampapírpiacon, mely szerint egy magánszemély egy befektetési szolgáltatónál csak 25 millió forintnyi PMÁP-ot jegyezhet le, erről Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.  

Lépésről lépésre – így érdemes KKV-ként digitalizációba fogni

Lépésről lépésre – így érdemes KKV-ként digitalizációba fogni

Bár az EU-s jogszabályok szerint csak a tőzsdén jegyzett nagyvállalatoknak kell 2025-től fenntarthatósági jelentést készíteniük évente, a beszállítói láncokon keresztül a hazai KKV-k is erőteljesen érintettek. Nem odázhatják el a működésük zöldítését, mert a nagyvállalatok ESG vállalásaiban a beszállítóikkal szemben is komoly követelményeket támasztanak. Az energiahatékonyság, a digitalizáció és a termelés modernizálása nyithatja meg az utat a célok eléréséhez, de a magyar KKV-k fele inkább a hétköznapi kihívások leküzdésén, mintsem hosszútávú fenntarthatósági stratégián dolgozik. A kis-és közepes vállalkozások számára azonban olyan kisebb ráfordítást igénylő megoldások is elérhetők, amelyekkel a meglévő géppark „felokosításával” is jelentős hatékonyságnövekedést lehet elérni. A Portfolio-nak Virág Aladár, a Bosch Rexroth Kft. digitalizációs igazgatója lépésről lépésre magyarázza el, hogyan érdemes egy hazai KKV-nak a digitalizáció útjára lépni, és ebben milyen segítséget nyújthatnak a vállalat megoldásai.

Nehezebb pálya a hazai vállalatoknak a közvetlen forrásszerzés, de több előnnyel is jár

Nehezebb pálya a hazai vállalatoknak a közvetlen forrásszerzés, de több előnnyel is jár

"Az a tapasztalatunk, hogy az EU-s források lehívása ugyan nem rövid folyamat, általában a projektek összeállításától kezdődően a forrásszerzésig másfél-két év is eltelik, de mindenképpen kifizetődő, mert rá vannak kényszerítve a szereplők, hogy elvégezzenek egy revíziót, egy stratégiai átgondolást a fenntarathatóság szempontjából. Akármennyire is komplikáltnak és nehézkesnek tűnik a pályázás, mindenképpen jár helyzeti előnnyel, mert egyrészt partneri kapcsolatok alakulnak ki, valamint létrejön egy fenntarthatósági gondolkodás, épül egy fenntarthatósági kultúra. Úgy véljük, hogy csak ezzel a kultúrával lehetséges érdemi változást hozni. A hazai vállalatok eddig általában elkényeztetett helyzetben voltak, az operatív programoknak a lehívása ugyanis egy könnyített eljárás, így megszokták, hogy kevésbé kellett projektalapon gondolkodni, sokkal egyszerűbben tudtak egyedi elképzelésekre forrást lehívni. A közvetlen források természete más. Rajtunk múlik, hogy képesek vagyunk-e megismertetni a hazai szereplőkkel a rendelkezésre állásukat, viszont a tájékoztatási folyamat egyben már projekt-előkészítés is. Aki ezzel a szemmel végiggondolja a saját projektterveit, fejlesztési kapacitásait, az megtette az első lépést a forrásszerzés felé" - mondta el Dr. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója a Sustainable World 2023 konferencián egy videóinterjúban.

Címlapkép forrása: Stiller Ákos/Portfolio

Tényleg elfogyott az EU pénze?

Tényleg elfogyott az EU pénze?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy a magyar kormány szerint gyakorlatilag elfogyott az EU pénze, annyit adtunk Ukrajnának. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében arról volt szó, hogy miképpen változik a most még árstopos élelmiszerek értékesítése augusztus 1-től, erről Szász Péterrel, a Portfolio kiskereskedelmi szektorért felelős elemzőjével beszéltünk.

Szlovákia pénzügyminisztere: Az összeszerelő-üzemekre alapozott gazdasági modellel nem lehet felzárkózni Nyugat-Európához

Szlovákia pénzügyminisztere: Az összeszerelő-üzemekre alapozott gazdasági modellel nem lehet felzárkózni Nyugat-Európához

Az olcsó munkaerőre és az összeszerelő-üzemekre alapozott gazdasági modell nem tudja biztosítani a felzárkózást, Szlovákia fejlődésének elakadása annak a bizonyítéka, hogy kormányzati segítség nélkül a gazdaság nem tud magasabb fejlettségi szintre lépni - mondta Horváth Mihály, Szlovákia magyar nemzetiségű pénzügyminisztere a Portfolio-nak adott exkluzív interjújában. Az interjúban Horváth elmondta, hogy a szlovák gazdaság felzárkózásához az átfogó kormányzati programok mellett fontos lenne az EU-s pénzek hatékony felhasználása is, de erre Szlovákia hosszú évek óta nem képes. A kormány prioritásairól is szó esett, valamint beszéltünk még az euróbevezetés szlovákiai tapasztalatairól. A pénzügyminiszter által elmondottak rendkívül tanulságosak lehetnek Magyarország számára is.

Irgalmatlan összegeket emészt fel a digitalizáció - De már vannak rá EU-s források

Irgalmatlan összegeket emészt fel a digitalizáció - De már vannak rá EU-s források

Minden szektorban felgyorsultak a korábbi digitalizációs célok, a világ legnagyobb szoftvervállalatai irgalmatlan összegeket fektetnek a technológia fejlesztésébe, míg a felhasználói oldalon, minden nagy-, közép- és már kisvállalatnál is javában zajlik ezen újításoknak az átvétele. A digitalizáció megannyi előnye mellett a költségoldalról sem szabad elfeledkezni. A digitális transzformáció nem kevés pénzbe kerül, jó, hír, hogy a finanszírozására akár direkt EU-s források is rendelkezésre állnak.

Jön a magyar vétó? Újabb fontos döntés múlhat Magyarországon a NATO-ban

Jön a magyar vétó? Újabb fontos döntés múlhat Magyarországon a NATO-ban

Az olasz Corriere della Sera értesülése szerint több tagállam is élne a vétójogával, amennyiben az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen pályázna a NATO vezetői posztjára. A sajtóhírek szerint Magyarország és Lengyelország, illetve az Egyesült Királyság sem szeretné a védelmi szövetség élén látni Von Der Leyent - írta meg az Index.

Határidőt engedett el a kormány az EU-s vitában – mi lesz most?

Határidőt engedett el a kormány az EU-s vitában – mi lesz most?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében a magyar kormány és az Európai Unió közötti tárgyalásokról volt szó. A hazánknak potenciálisan járó közösségi forrásokról zajló vita kontextusában ugyanis Magyarország a mai nappal elengedett egy önként vállalt határidőt. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekért felelős elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy az Egyesült Államok után Oroszország is felmondhatja a Magyarországgal kötött, kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt. Az eset körülményeivel, és annak lehetséges következményeivel kapcsolatban vendégünk volt Gyányi Tamás, a WTS Klient adótanácsadási üzletágát vezető partnere.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.